poniedziałek, 16 września 2013

DZIEŃ DZIECKA i PRAWA DZIECKA


Cała kula ziemska obchodzi 1 czerwca Międzynarodowy Dzień Dziecka (ang. International Children Day). Jest to na 2009 rok już sześćdziesiąta taka uroczystość. Święto zostało ustanowione w 1949 roku przez Światową Federację Kobiet Demokratycznych jako dzień ochrony dziecka przed wojną, krzywdą i głodem. Tradycja świętowania 1 czerwca jako Dnia Dziecka ma już prawie kopę lat. Dnia 1 czerwca 1952 roku to pierwszy Dzień Dziecka oficjalnie obchodzony w całej Polsce czyli ówcześnie w PRL. Do wielu krajów, w tym bloku wschodniego, wprowadzono go za sprawą The International Union for Protection of Childhood. I tak święto dzieci na stałe trafiło do kalendarza szkolnych imprez w PRL, obok Dnia Matki, Dnia Ojca, Dnia Babci, Dnia Górnika, Rocznicy Rewolucji Październikowej i innych. Dzień wolny, ale tylko od nauki – obecność na uroczystościach była obowiązkowa. W wielu szkołach utarło się, że Dzień Dziecka był jednocześnie Świętem Sportu. W Polsce od 1994 w Dzień Dziecka (1 czerwca) obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

Obchodzony jak się twierdzi po 1989 roku głównie w byłych krajach narodowo-socjalistycznych, dziś znany jest rzekomo już tylko w Polsce, Czechach, Słowacji, Rosji i krajach bałtyckich. Reszta świata świętuje podobnoż głównie Dzień Praw Dziecka 20 listopada, chociaż to trochę inne święto. Dzień Dziecka zainicjowany przez Światową Federację Kobiet Demokratycznych 1 czerwca jako Międzynarodowy Dzień Dziecka był i jest świętem ochrony dzieci (nieletnich) przed wojną, krzywdą i głodem. Podchwycony pod naciskiem ONZ i "demokratycznego" Zachodu przez narodowo-socjalistyczne władze krajów bloku wschodniego początkowo miał wyraźne konotacje polityczne. Z czasem jednak polityka zeszła na dalszy plan i dziś święto to ma bardzo ciepły, rodzinny charakter.

Konkurencyjne święto zaproponowała w 1954 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, ale jako Dzień Deklaracji Praw Dziecka. W rezolucji 838 (IX) Zgromadzenie Ogólne ONZ zaleciło wszystkim państwom organizowanie obchodów Powszechnego Dnia Dziecka i zaapelowało, aby wykorzystać te obchody do propagowania idei braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi całego świata oraz do promowania działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju. ONZ obchodzi zatem drugi, nieco inny Dzień Dziecka 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (w 1959 roku) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (w 1989 roku). Zgromadzenie Ogólne w swojej rezolucji sugeruje jednak, że każde państwo może organizować własne obchody w dniu, który uzna za właściwy.

Dzień Ochrony Praw Dziecka, ang. Universal Children's Day obchodzony jest 20 listopada, w Polsce bardzo mało popularny bo i z prawami dziecka nie zgadza się jeszcze zbyt wielu ciemnogrodzkich rodziców. Obchodzony intensywniej w związku z rocznicą podpisania Konwencji ONZ o Prawach Dziecka w 1989. Dedykowanie dzieciom szczególnego dnia w kalendarzu początek miało jednak w 1924 roku w Genewie, gdy Liga Narodów reprezentowana przez przedstawicieli ponad pięćdziesięciu krajów na wniosek Międzynarodowego Związku Pomocy Dzieciom przyjęła uchwałę zwaną Deklaracją Praw Dziecka. Przyznanie dzieciom praw, których nie miały do początku dwudziestego stulecia stało się przełomem na drodze do uznania dzieci za pełnoprawnych obywateli społeczeństwa. W 1949 roku Światowa Federacja Kobiet Demokratycznych uznała dzień 1 czerwca za najbardziej odpowiedni dla manifestacji problemu ochrony dzieci przed złem świata. Inicjatywę podjęły władze krajów bloku socjalistycznego traktując ją jako propagandowe narzędzie walki politycznej i wprowadzając święto do kalendarzy. W większości krajów Europy Zachodniej przyjęto, że najodpowiedniejszym dniem jest 20 listopada, jako rocznica przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku.

Tak jak różne są daty obchodzenia Dnia Dziecka, różne są również zwyczaje z nim związane. Np. we Francji 6 stycznia świętuje się specjalny, dodatkowy Dzień Rodziny. Rodzice i dzieci zasiadają wówczas do uroczystej kolacji, podczas której jedzą m.in. ciasto z "wróżbami". W Japonii Dniem Dziecka jest 5 maja, choć świętują wówczas tylko chłopcy, głównie następcy ojca rodziny. Ojcowie robią wówczas z synami flagi w kształcie karpia (jako symbolu siły i odwagi) i wieszają je na drzwiach. Dziewczynki mają swój dzień 3 marca, kiedy to przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy. W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia. Dzieci ubrane w stroje narodowe tańczą, śpiewają i puszczają latawce. W Polsce Dzień Dziecka dotychczas kojarzył się w szkołach z paczką słodyczy, a o prawach dziecka, szczególnie pokrzywdzonego przemocą w pijackiej czyli typowo Polskiej Rodzinie niewiele mówiono, tak jak i o kazirodztwie z nieletnimi...

Brak komentarzy: