wtorek, 3 grudnia 2013

Jak reagować na płacz dziecka? Sprawdzone metody

Taka sytuacja: podczas wizyty w sklepie dziecko przewala się po podłodze płacząc, bo rodzic nie chce mu czegoś kupić. Mama czy tata w nerwach szarpią pociechę, starając się ją uspokoić. Często z ich ust pada zdanie: Jak się nie uspokoisz, to zaraz pójdziesz do kąta. Tylko czy to skuteczna metoda wychowawcza? Jak reagować na płacz dziecka?


Jak reagować na płacz dziecka?
Zdaniem specjalistów ważne jest zrozumienie powodu, dla którego dziecko płacze. Możemy bowiem mieć do czynienia z sytuacją, w której maluch chce coś osiągnąć.

Intensywność wymuszonego płaczu zależy od tego, czego rodzic odmawia. Dziecko samo się "nakręca" i sprawdza nas, ile jesteśmy w stanie znieść.


Siła spokoju i oddechu
- Podczas warsztatów z rodzicami mówimy, że najlepszą metodą na płacz dziecka jest jego ignorowanie. W ten sposób pokazujemy dziecku, że ta metoda jest nieskuteczna - wyjaśnia dr Magdalena Śniegulska, psycholog Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

- Oczywiście zdaję sobie sprawę, że takie sytuacje są trudne i ciężko jest lekceważyć płacz dziecka. Zasada jest jednak taka, że podejmujemy interwencję, kiedy zagrożone jest jego życie - dodaje.

Zdaniem dr Śniegulskiej, od początku rodzicielstwa warto sobie powiedzieć, jakie metody wychowawcze są przez nas akceptowane i jak wyobrażamy sobie rolę rodzica.

- Z doświadczenia w pracy z rodzicami wiem, że kary są mniej skuteczne niż konsekwencja i wzmocnienia pozytywne, czyli nagrody - mówi psycholog. - Stosujemy metodę, która związana jest z uspokojeniem emocji.

Czasami dziecko podczas płaczu dochodzi do momentu, w którym samo nie wie, o co mu chodzi. Wówczas warto zastosować metodę OOPP - odejdź, oddychaj, pomyśl, porozmawiaj.

- Uważam, że najlepiej jest nauczyć dziecko odseparowania od bodźca, który wzbudził płacz.

Brak komentarzy: