czwartek, 21 listopada 2013

Wrocław: Zamiast żłobka skorzystaj z usług Dziennego opiekuna!

Centrum Integracji Społecznej poszukuje Rodziców, którzy chcą powierzyć swoje dziecko pod opiekę dziennemu opiekunowi. Gmina Wrocław pozyskała środki unijne na rozszerzenie programu opieki dziennej nad dziećmi w wieku do lat 3, funkcjonującego we Wrocławiu od maja 2012 roku. W ramach projektu ,,Dzienny opiekun – domowy system opieki”, który wspiera powrót do pracy rodziców po przerwie związanej z urodzeniem lub wychowaniem dziecka, utworzonych zostanie od grudnia 2013 roku co najmniej 10 dodatkowych punktów dziennej opieki.

Dzienny opiekun może zajmować się dziećmi w wieku od 20 tygodnia do 3 lat. Opieka sprawowana jest najczęściej w mieszkaniu opiekuna, co zapewnia dziecku warunki bardzo zbliżone do warunków domowych oraz rodzinną atmosferę. Dzienny opiekun zajmuje się 3 - 4 dziećmi, co zapewnia kameralną atmosferę oraz indywidualne podejście do każdego dziecka.
W projekcie mogą uczestniczyć rodzice/opiekunowie prawni dzieci, którzy spełniają łącznie następujące kryteria formalne:
1. posiadają miejsce zamieszkania na terenie Gminy Wrocław,
2. są rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci, które (na dzień podpisania deklaracji uczestnictwa w projekcie) ukończyły co najmniej 20 tygodni i nie ukończyły 3 roku życia,
3. wyrażają gotowość do podjęcia pracy po przerwie związanej z urodzeniem i/lub wychowaniem dzieci (pozostają w momencie przystąpienia do projektu bez zatrudnienia lub na urlopach macierzyńskich/wychowawczych),
4. są niezatrudnione lub na urlopie macierzyńskim/wychowawczym i chcą wrócić do pracy.

W chwili obecnej prowadzona jest rekrutacja rodziców do punktów dziennej opieki. Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć osobiście w siedzibie Centrum Integracji Społecznej, w Biurze Projektu „Dzienny opiekun – domowy system opieki” lub przesłać pocztą tradycyjną (decyduje data wpływu) do 12 grudnia 2013 roku do godziny 14.00.

Rodzice wypełniając dokumenty rekrutacyjne są zobowiązani do udzielenia wszystkich istotnych informacji o swoim dziecku, co pozwoli na uwzględnienie indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń dziecka. Szczególny nacisk kładziemy na informacje dotyczące stanu zdrowia dziecka, jego rozwoju psychofizycznego, czy stosowanej diety.

Dzienny opiekun świadczy usługi opieki w mieszkaniu lub innym lokalu, do którego posiada tytuł prawny (np. akt własności, umowę najmu bądź umowę użyczenia). - Najważniejsze jest jednak to, aby opieka odbywała się w warunkach zbliżonych do domowych - mówi Lucyna Pachciarz kierownik projektu. – Opiekunowie muszą zapewnić dzieciom miejsce do zabawy i odpoczynku w bezpiecznych i higienicznych warunkach.
Opieka może odbywać się przez maksymalnie dziesięć godzin dziennie w dni powszechne, tj. od poniedziałku do piątku. Rodzice za godzinę opieki nad dzieckiem ponoszą koszt 3 zł. Przy czym zależy nam, aby rodzice powierzali dziecko na minimum 6 h dziennie. Podstawową wyprawkę dla dziecka, w tym środki higieniczne oraz posiłki zapewniają rodzice dzieci.

Dzienny opiekun gwarantuje dzieciom właściwą opiekę pielęgnacyjną oraz edukacyjną, uwzględniając indywidualne potrzeby dzieci. Ponadto uwzględnia rozwój psychomotoryczny dzieci przy prowadzonych zajęciach opiekuńczo – wychowawczych oraz edukacyjnych. Dzienny opiekun posiada także wiedzę i umiejętności z zakresu medycyny ratunkowej - każdy opiekun wcześniej w ramach szkolenia na Dziennego Opiekuna (prowadzonego w ramach projektu) przeszedł egzamin z pielęgniarką z zakresu udzielania dziecku pierwszej pomocy.  W ramach szkolenia nabywają gruntowną wiedzę pedagogiczną i psychologiczną z zakresu opieki nad dziećmi do lat 3.

http://wroclaw.naszemiasto.pl/artykul/galeria/2074270,zamiast-zlobka-skorzystaj-z-uslug-dziennego-opiekuna,id,t.html

Brak komentarzy: